Na bolące stawy kolanowe najlepsze są ćwiczenia

Naukowcy z Boston University School of Medicine dowiedli, że wykonywanie ćwiczeń fizycznych przez osoby starsze, nawet jeżeli są otyłe, nie ma wpływu na ryzyko rozwinięcia zapalenia stawu kolanowego.
Wyniki badań opublikowano na łamach pisma „Arthritis Care & Research”.

Regularne ćwiczenia fizyczne korzystnie wpływają na zdrowie i są zalecane osobom w średnim wieku i starszym. Dotychczas wpływ wykonywania ćwiczeń na stan stawów kolanowych u starszych osób nie był dokładnie zbadany.

Istotnym czynnikiem ryzyka dla zapalenia stawu kolanowego jest otyłość, problem wielu osób w podeszłym wieku. Głównym pytaniem, na które odpowiedzi poszukiwali lekarze i naukowcy było więc czy aktywność fizyczna zalecana ludziom otyłym może być dla nich szkodliwa ze względu na zwiększanie ryzyka zachorowania na zapalenie stawu kolanowego.

Badacze przeprowadzili ankietę wśród 1279 osób. Zapytano ich o uprawianą regularnie aktywność fizyczną, o bóle i ewentualne zesztywnienie kolan, a następnie wykonano im prześwietlenie kolan. Po 10 latach ponowiono prześwietlenie oraz zadano te same pytania na temat objawów ze strony stawu kolanowego. Uczestnicy byli również ważeni na początku i końcu badania.

Po przeanalizowaniu danych okazało się, że nie ma żadnego związku pomiędzy rekreacyjnym spacerowaniem, joggingiem lub inną umiarkowaną aktywnością fizyczną a rozwojem zapalenia stawu kolanowego. Nawet u pacjentów otyłych, którzy z racji swojej wagi mają podwyższone ryzyko zachorowania na zapalenie stawu, aktywność fizyczna nie wpływa na to ryzyko.

Autorzy pracy podkreślają, że ćwiczenia nie zwiększają ryzyka zachorowania, ale jednocześnie nie minimalizują go.

zrodlo: onet.pl

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: