W Polsce więcej panów niż pań ma nadwagę

W Polsce problem otyłości częściej dotyka mężczyzn niż kobiety – wynika z badań przeprowadzonych przez TNS OBOP. Aż 10 proc. więcej panów niż pań ma nadwagę.

Omawiane badanie polegało na określeniu średniego poziomu wagi w społeczeństwie polskim (w oparciu o BMI, czyli Wskaźnik Masy Ciała), z uwzględnieniem podziału na płeć oraz wiek. Przeprowadzono je na reprezentatywnej grupie osób w wieku produkcyjnym – między 15 a 49 rokiem życia.

Okazało się, że panowie zaczynają tyć wcześniej niż przedstawicielki płci pięknej. Po przekroczeniu trzydziestego roku życia tylko połowa mężczyzn zachowuje prawidłową wagę, a wraz z wiekiem odsetek ten wyraźnie się zmniejsza. Natomiast wśród kobiet problemy z nadwagą zaczynają się pojawiać dopiero ok. czterdziestego roku życia. Jednak nawet wówczas 66 proc. pań utrzymuje ciężar ciała w normie.

Badania wykazały też, że kobiety częściej niż mężczyźni mają niedowagę. Przy czym skłonność ta przeważa u nastolatków i osób młodych (w wieku 18-24 lata). Najgroźniejsza sytuacja występuje w przedziale wiekowym 15-17 lat, gdzie co drugi nastolatek i co trzecia nastolatka mają niedowagę.

Mężczyźni nie tylko ważą więcej, ale także grupa panów z nadwagą systematycznie rośnie. W odniesieniu do wyników badań z 1997 r. znacznie podniósł się odsetek mężczyzn mających nadwagę (z 23 do 28 proc.), podczas gdy liczba takich pań nie zmienia się.

zrodlo: onet.pl

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: