Ćwiczenie nie czyni mistrza?

Przekonanie, że ćwiczenia czynią mistrza, nie jest prawdziwe – twierdzą naukowcy ze Stanford University. Godziny spędzone na doskonaleniu rzutu piłki do kosza, czy uderzenia piłki golfowej mogą iść na marne. Taki jest wniosek z opublikowanych właśnie badań.

Eksperyment przeprowadzono na tresowanych makakach, które tysiące razy powtarzały te same proste czynności. Okazało się, że małpki wykonywały ruchy w różnym tempie, a aktywność regionu ich mózgu odpowiedzialnego za planowanie ruchu była za każdym razem nieco inna.

Prawdopodobnie także nasz system nerwowy nie jest skonstruowany tak, by w kółko powtarzał te same impulsy. Mózg raczej dopasowuje się do każdej sytuacji. Co za tym idzie, jeśli mamy zamiar wykonać jakiś nawet dobrze wytrenowany ruch, nasz mózg nie działa automatycznie i będzie go planował jakby na nowo.

Nie oznacza to oczywiście, że ćwiczyć nie należy. Mechanizm, który sprawia, że powtarzając czynności doskonalimy umiejętność ich wykonywania działa po prostu inaczej niż myśleliśmy.

Źródło informacji: RMF

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: