Otyłość zwiększa ryzyko nowotworów

Otyłość zwiększa znacznie ryzyko raka, m.in. prostaty i jajnika. W wyniku nowotworów z nią związanych umiera co roku 6,5 tys. Polaków.

Takie wnioski zaprezentowali naukowcy i lekarze na konferencji w Warszawie.

Jak poinformowali, nadwaga i otyłość występuje u 15 milionów Polaków, a siedzący tryb życia prowadzi w Polsce

Konferencja naukowa poświęcona problemowi otyłości i nadwagi odbyła się w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej (SWPS).

– Otyłość zwiększa ryzyko wielu nowotworów złośliwych, m.in. prostaty, jajnika, trzonu macicy, okrężnicy, gruczołu sutkowego, trzustki i przełyku – ostrzegł wicedyrektor Instytutu Nauk o Zdrowiu SWPS dr Szymon Brużewicz. Dodał, że przyczyny zależnego od otyłości wzrostu ryzyka nowotworów wciąż pozostają nie do końca poznane. – Wydaje się jednak, że na pierwszy plan wysuwają się zaburzenia hormonalne, spowodowane przemianami nagromadzonej w nadmiarze tkanki tłuszczowej – wyjaśnił.

Jak poinformowano na konferencji, według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na świecie żyje ponad 300 milionów osób otyłych i jest ich więcej, niż ludzi cierpiących z powodu niedożywienia. W Europie liczba otyłych sięgnęła 165 mln, z czego 15 mln to dzieci. Dyrektor Instytutu Żywności i Żywienia w Warszawie prof. Mirosław Jarosz alarmował, że liczba osób otyłych wzrasta w Europie w tempie epidemiologicznym; obecnie otyłych Europejczyków jest dziesięć razy więcej niż w roku 1970.

Według prof. Jarosza, w przypadku dorosłych Polaków problem nadwagi dotyczy 41 proc. mężczyzn i 30 proc. kobiet, a problem otyłości – 16 proc. mężczyzn i 20 proc. kobiet. Wśród polskich dzieci otyłych jest 5 proc., a nadwagę ma 8 proc. Prof. Jarosz zwrócił uwagę, że nadwaga i otyłość bardzo często powodują wystąpienie chorób układu sercowo-naczyniowego, które są najczęstszym powodem zgonów Polaków.

Do głównych przyczyn nadwagi i otyłości – obok uwarunkowań genetycznych, a także efektów ubocznych przyjmowania pewnych leków (np. kortykosteroidów i pochodnych estrogenu) oraz niektórych chorób – należą zbyt mała aktywność fizyczna i jedzenie nadmiernej ilości pokarmu, czyli przejadanie się. W codziennej diecie Polaka zbyt wiele miejsca zajmują tłuszcze zwierzęce i węglowodany, a za mało warzywa i owoce – ostrzegli naukowcy.

Na konferencji przedstawiono wyniki badań specjalistów w zakresie medycyny sportowej z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Obliczyli oni, że 73 proc. osób w Polsce prowadzi siedzący tryb życia – dla porównania w Rosji jest to 27 proc., a na Węgrzech 43 proc. Ustalili też, że 7 proc. polskich kobiet i 5,5 proc. mężczyzn uprawia regularnie jakiś sport, zaś sporadycznie – czyli rzadziej niż raz w tygodniu – 10 proc..

Lekarz pediatra-endokrynolog dr Maria Sielicka-Gracka, współpracująca z Kliniką Pediatrii i Endokrynologii warszawskiej Akademii Medycznej, wyjaśniła, jaka jest różnica między nadwagą a otyłością. Jak powiedziała, nadwaga to nadmiar masy ciała (w tym np. mięśni) w stosunku do wysokości człowieka, natomiast otyłość to nadmiar tkanki tłuszczowej w organizmie.

Dietetyk Dorota Osóbka, prowadząca poradnię żywieniową, dodała, że otyłość jest nierzadko związana z problemami emocjonalnymi – może być ich zarówno ich przyczyną jak i efektem. Jak wyjaśniła, otyłość powoduje u człowieka niską samoocenę, poczucie nieatrakcyjności, odrzucenia przez społeczeństwo, depresję i kłopoty w życiu seksualnym. Jako efekt problemów emocjonalnych pojawia się wtedy, kiedy np. ludzie jedzą zbyt dużo, by załagodzić stres czy też zaspokoić potrzebę miłości czy potrzebę sukcesu.

zrodlo: interia.pl

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: