Dzieci, które śpią dłużej, są szczuplejsze

Dzieci, które śpią dłużej łatwiej tracą na wadze i są mniej narażone na rozwój nadwagi i otyłości w stosunku do dzieci nie wysypiających się – donosi lutowy numer pisma „Child Development”.

Do takiego wniosku doszli naukowcy z Northwestern University. W ciągu pięcioletnich badań przeprowadzili oni obserwacje 2281 dzieci w wieku 3-12 lat. Skupili się na całkowitej liczbie przesypianych godzin oraz porze kładzenia się spać i wstawania.

Okazało się, że dzieci śpiącej dłużej miały niższy wskaźnik BMI (współczynnik masy ciała) w porównaniu do maluchów niedosypiających. Także u znacznie mniejszej liczby z nich w ciągu pięciu lat doszło do rozwoju nadwagi.

Naukowcy obliczyli, że kilka dodatkowych godzin snu może aż o 30- 35 proc. zmniejszyć ryzyko otyłości u najmłodszych.

„Nasze badania pokazują, że wiele amerykańskich dzieci nie zażywa wystarczającej ilości snu – mówi autor badań, dr Emily Snell z Northwestern University. – Uważamy, że rodzice powinni zachęcać swoje pociechy do wcześniejszego kładzenia się spać, a także pozwalać im spać dłużej w dni wolne od zajęć, np. w weekendy. Natomiast szkoły powinny rozważyć rezygnację z wczesnych lekcji dla najmłodszych dzieci. Może się to okazać skuteczną i tanią strategią zapobiegania epidemii otyłości u maluchów”.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: