Witamina A chroni przed rakiem żołądka

Wyniki badań prowadzonych w Instytucie Karolińskim w Sztokholmie zdecydowanie potwierdzają dotychczasowe przypuszczenia, że witamina A chroni przed zachorowaniem na raka żołądka.
Przed tą chorobą chronią też substancje przekształcające się w witaminę A w organizmie ludzkim: m.in. betakaroten.

Takie wnioski wynikają z rozpoczętych pod koniec lat 90. badań na grupie 37 tys. kobiet i 45 tys. mężczyzn. Badania oparte były na ankietach, z których wynika ile każda z tych osób konsumuje różnych witamin, w tym witaminy A oraz karotenu. Po siedmiu latach stwierdzono, że ci z uczestników badań, którzy zapadli na nowotworową chorobę żołądka, czyli 139 osób, należeli do grupy dostarczającej swym organizmom najmniejszych dawek witaminy A.

W wyniku badań okazało się, że na raka żołądka chorują też i ci którzy w dużej ilości spożywają produkty zawierają karoten oraz witaminę A. Osoby te jednak równocześnie paliły papierosy. Tak więc, wg naukowców, nałóg ten niweluje antyrakowy wpływ witaminy A.

Na pytanie dlaczego witamina A i substancje przekształcające się w nią chronią przed zachorowaniem na raka żołądka, dr Susanna Larsson prowadząca badanie odpowiada, że witamina ta hamuje nienormalny rozwój komórek, a z kolei nikotyna powoduje likwidację takiego jej działania.

Witamina A znajduje się głównie w pożywieniu pochodzenia zwierzęcego np. w wątrobie, mleku i jajkach, zaś betakaroten – w owocach i warzywach. Nie znaczy to jednak, wg Larsson, że można rekomendować np. jedzenie wyłącznie produktów pochodzenia zwierzęcego, bowiem są bogate w tę witaminę. Inne badania dowodzą, że ze zwiększonym ich spożyciem rośnie zagrożenie osteoporozą i łamliwością kości. Podobnych negatywnych efektów nie ma w wypadku spożywania owoców i warzyw zawierających substancje alfa i betakaroten.

zrodlo: onet.pl

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: