Spacery pomagają wrócić do formy sprzed ciąży

Świeżo upieczone mamy, które dużo spacerują, łatwiej tracą kilogramy po ciąży niż te tkwiące przed telewizorem. Potwierdziły to badania prowadzone na 900 kobietach.

Młode mamy, które regularnie spacerowały, najrzadziej „zachowywały” kilogramy „zyskane” podczas ciąży – potwierdza dr Emily Oken i jej zespół z Harvard Medical School w Bostonie w „American Journal of Preventive Medicine”.

Podobna prawidłowość dotyczyła pań, które rzadziej zasiadały przed telewizorem oraz tych, które zjadały mniej tzw. trans-tłuszczów. Te nienasycone tłuszcze występują w wielu gotowych przekąskach i przemysłowych wypiekach. Naukowcy twierdzą, że podnoszą one poziom tzw. złego cholesterolu, sprzyjając chorobom miażdżycowym. – Okres ciąży to czas szczególnego ryzyka przybierania na wadze przez kobietę – zauważyła Oken. Według niej, zmiana zachowań we wczesnym okresie poporodowym – takich jak dieta, oglądanie telewizji i spacerowanie – mogą wpłynąć na ryzyko zachowania wagi przez kobietę.

Podczas badania kobiety przez pół roku od urodzenia dziecka informowały naukowców o diecie, nawykach związanych z ćwiczeniami i oglądaniem telewizji.

Naukowcy wyliczyli, że matki, które spacerowały przez co najmniej pół godziny dziennie, oglądały telewizję przez mniej niż dwie godziny dziennie i jadły stosunkowo mało trans-tłuszczów, w rok po porodzie najrzadziej zachowywały wrzucone podczas ciąży kilogramy.

Wykazano, że korzyści ze spacerów, ograniczenia telewizji i unikanie trans-tłuszczów kumulują się. Można więc uznać, że kobiety przestrzegające wszystkich tych trzech zasad skorzystają na tym najwięcej i najłatwiej wrócą do formy sprzed ciąży.

W porównaniu z kobietami, które ponad ruch przedkładały telewizję, ryzyko, że z ciąży zostanie im 6 kg, malało o 77 proc.

Młode matki nie muszą więc w pocie czoła zrzucać nadmiaru tłuszczu – uczestniczyć w maratonach czy spędzać dni na siłowni. Wystarczy codzienny spacer, czy to na bieżni, czy na dworze z wózkiem oraz rozsądna dieta.

Reklamy

1 komentarz »

  1. Hi, this weekend is good for me, for the reason that this occasion i am reading this fantastic informative article here at my home.

RSS feed for comments on this post · TrackBack URI

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: