„Zespół Wernickego” po operacji odchudzającej

Chirurgiczne operacje odchudzające, takie jak zmniejszenie żołądka, mogą prowadzić do poważnych niedoborów witaminy B1 w organizmie, które powodują chorobę neurologiczną – tzw. zespół Wernickego.

Objawiający się on oczopląsem, niezbornością ruchów, zaburzeniami pamięci i świadomości – wynika z amerykańskich badań, o których informuje pismo „Neurology”.

Zespół Wernickego, określany też jako encefalopatia Wernickego, jest schorzeniem neurologicznym spowodowanym zaburzeniami w ośrodkowym układzie nerwowym. Rozwija się głównie u alkoholików jako efekt niedoborów witaminy B1 (tiaminy). Oprócz problemów z koordynacją ruchową, widzeniem oraz zaburzeniami pamięci i świadomości, u osób cierpiących na to schorzenie mogą pojawić się zaburzenia snu – bezsenność czy nadmierna senność.

Wiadomo, że pacjenci, którzy w ramach terapii odchudzającej poddają się chirurgicznej operacji zmniejszania żołądka, narażeni są na braki niektórych minerałów, np. żelaza oraz witamin – głównie B12 oraz B1.

Aby sprawdzić, jak często u osób z tej grupy rozwija się zespół Wernickego, badacze z Uniwersytetu Wake Forest w Winston-Salem (stan Północna Karolina) analizowali różne naukowe doniesienia na ten temat. Dotyczyły one łącznie 32 pacjentów.

Okazało się, że zespół Wernickego występował najczęściej u pacjentów, którzy po operacji zmniejszania żołądka dużo wymiotowali. U tych osób objawy choroby pojawiały się przeważnie w ciągu 1-3 miesięcy po operacji, a w jednym przypadku nawet po 18 miesiącach.

Wielu z chorych, oprócz objawów typowych dla zespołu Wernickego, miało inne dolegliwości neurologiczne, takie jak drgawki, problemy ze słuchem, zaburzenia psychotyczne, osłabienie mięśni oraz ból i drętwienie stóp czy dłoni.

– Pacjenci po chirurgicznej operacji odchudzającej, którzy zaczynają odczuwać którekolwiek z wymienionych objawów, powinni jak najszybciej skontaktować się z lekarzem – uważa główny autor pracy, Sonal Singh. Zadaniem lekarza jest z kolei ocena, czy taki chory nie cierpi na niedobory witaminy B1 i jak najszybsze jej uzupełnienie. Witaminę podaje się zwykle dożylnie bądź w zastrzykach.

Jeśli leczenie podejmie się odpowiednio szybko, to jego efekty są przeważnie pozytywne, podkreśla Singh. Na 32 przeanalizowane przez niego przypadki, 13 pacjentów wróciło do zdrowia. Ale u wielu chorych ciągle utrzymywały się takie problemy, jak zaburzenia pamięci, osłabienie i trudności z koordynacją ruchową.

Zdaniem dra Singha, potrzebne są dalsze badania, które pozwolą określić faktyczną częstotliwość występowania zespołu Wernickego po operacji zmniejszania żołądka. Ważne jest również opracowanie standardów określających dawki witaminy B1, które lekarze powinni podawać pacjentom po takiej operacji.

zrodlo: onet.pl

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: