Dieta bogata w tłuszcz podnosi ryzyko raka skóry

Dieta bogata w mięso i tłuszcz podnosi ryzyko jednego z najczęstszych rodzajów raka skóry, tzw. raka płaskonabłonkowego – wskazują najnowsze badania australijskie. Informację na ten temat zamieściło pismo „Journal of Clinical Nutrition”.

Do takich wniosków doszli australijscy naukowcy z Queensland Institute of Medical Research w Brisbane, którzy przeanalizowali nawyki żywieniowe 1 360 osób. Na podstawie spożycia 38 różnych grup produktów uczestników badania podzielono na osoby preferujące dietę bogatą w mięso i tłuszcz oraz osoby, których dieta jest bogata w warzywa i owoce.

Okazało się, że duże spożycie mięsa i tłuszczu znacznie zwiększało ryzyko płaskonabłonkowego raka skóry, w porównaniu z dietą obfitującą w warzywa (zwłaszcza o zielonych liściach) i owoce, która wręcz obniżała to ryzyko. Tłusta i mięsna dieta była niekorzystna przede wszystkim dla osób, które w przeszłości cierpiały na raka skóry.

Rodzaj spożywanych pokarmów nie miał natomiast wpływu na ryzyko innej częstej odmiany raka skóry – tzw. raka podstawnokomórkowego.

Zdaniem prowadzącego badania, dra Torukiri I. Ibiebelego, wyniki jego zespołu dowodzą, że odpowiednio skomponowana dieta może chronić przed płaskonabłonkowym rakiem skóry, podobnie jak unikanie ekspozycji na duże słońce oraz stosowanie ochronnej odzieży i preparatów z filtrami UV.

onet.pl

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: