Tłusta dieta niebezpieczna dla zażywających ecstasy

Naukowcy z USA wykazali, że dieta bogata w tłuszcze jest bardzo niebezpieczna dla tych, którzy biorą ecstasy. Może doprowadzić do bardzo dużego wzrostu temperatury ciała, a nawet śmierci – informują badacze na łamach pisma „British Journal of Pharmacology”.
Ecstasy jest narkotykiem syntetycznym, chemicznie zbliżonym do amfetaminy. Łączy w sobie właściwości amfetaminy i meskaliny, czyli jest środkiem stymulującym i halucynogennym.

Przyjmowanie narkotyku powoduje wzrost ciśnienia tętniczego krwi, przyspieszenie czynności serca i oddechu. Objawy działania pojawiają się po 30 minutach od przyjęcia narkotyku i trwają ok. 8 godzin. U osób dłużej przyjmujących ecstasy występują zaburzenia ruchów i koncentracji, co sprzyja wypadkom. Odczuwają one niepokój, lęki, bóle głowy, mają depresje i halucynacje prześladowcze.
Innymi niebezpieczeństwami zażywania ecstasy są odwodnienie organizmu, osłabienie mięśni z powodu obniżenia poziomu potasu i magnezu, wzrost temperatury ciała, omdlenia, a w skrajnych przypadkach niewydolność nerek, niedokrwienie mózgu, spadek ciśnienia krwi i zapaść.

Jon Sprague z Ohio Northern University wraz z zespołem badali szczury, którym podawano ecstasy i jednocześnie karmiono wysokotłuszczową paszą. Podanie narkotyku tak karmionym zwierzętom prowadziło do groźnych skoków temperatury ich ciała.

Autorzy pracy podejrzewają, że dieta bogata w tłuszcze podwyższa poziom krążących we krwi wolnych kwasów tłuszczowych, które są mediatorami sygnalizacji termicznej organizmu. Podniesiony poziom kwasów wiąże się ze zwiększoną aktywacją niezwiązanych białek, co także przyczynia się do wzrostu temperatury ciała.

U osób zażywających ecstasy podwyższenie temperatury bywa fatalne w skutkach, na domiar złego często towarzyszy mu odwodnienie organizmu.

Naukowcy planują przeprowadzić kolejne badania mechanizmu działania narkotyku, tak żeby opracować sposób pomocy osobom uzależnionym dotkniętym takimi objawami.

onet.pl

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: