W czasie ciąży lepiej nie przesadzać z żelazem

Zdrowe ciężarne kobiety powinny dobrze się zastanowić, zanim sięgną po suplementy żelaza, ponieważ w nadmiarze mogą one sprzyjać nadciśnieniu – informuje „British Journal of Obstetrics and Gynaecology”.

Anemia zdarza się w czasie ciąży stosunkowo często – jeśli nie zostaje podjęte leczenie, może być przyczyną przedwczesnego porodu i niskiej masy urodzeniowej. Aby temu zapobiec, często podaje się ciężarnym preparaty zawierające żelazo. Wiele kobiet przyjmuje żelazo także w postaci multiwitamin.

Irańscy naukowcy z uniwersytetu Tarbiat Modarres zbadali wpływ suplementów żelaza na kobiety z normalnym poziomem czerwonych krwinek. 370 kobietom podawano przez całą ciążę po 150 miligramów siarczanu żelaza dziennie (co odpowiada 30 miligramom czystego żelaza). Podobnej liczbie kobiet podawano pigułkę bez żelaza, czyli placebo.

Okazało się, że w grupie dostającej żelazo częściej występowało nadciśnienie tętnicze – co mogło zaszkodzić i matce, i dziecku.

Zdaniem autorów badań, podawanie żelaza nie jest korzystne, jeśli u ciężarnej kobiety nie ma ku temu wyraźnych wskazań. Dobowe zapotrzebowanie na żelazo wynosi zwykle około 15 miligramów – taką dawkę zawierają na przykład typowe multiwitaminy i nie powinna ona być szkodliwa, o ile przyjmująca multiwitaminę osoba nie otrzymuje jednocześnie żelaza z innych źródeł.

onet.pl

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: