Otłuszczenie ważniejsze od masy ciała

by stwierdzić, kto powinien zrzucić zbędne kilogramy, trzeba określić zawartość tłuszczu w organizmie, a nie koncentrować się na wskaźniku masy ciała. Jak wiadomo, nadmierne otłuszczenie zwiększa ryzyko wystąpienia różnych chorób, m.in.: cukrzycy i chorób serca (Nutrition Journal).

Samo BMI nie wystarczy, by „wytropić” osoby, którym one zagrażają. BMI nie różnicuje między masą tłuszczu a masą innych tkanek – wyjaśnia dr Ottavia Colombo z Uniwersytetu w Pawii.

Włoski zespół zwerbował 63 osoby (23 mężczyzn i 40 kobiet) w wieku od 20 do 65 lat. Poddano ich analizie składu ciała. Wszyscy wolontariusze byli zdrowi, ale prowadzili siedzący tryb życia i nie stosowali się do zaleceń diety niskokalorycznej. W przypadku każdej osoby określono wskaźnik masy ciała i ilość tłuszczu w organizmie (procentowo), a także obwód talii. Wyliczano też miarę przypominającą BMI: wskaźnik masy tłuszczowej (BFMI). Następnie naukowcy porównali liczebność grup, wytypowanych do odchudzania na podstawie każdej z miar.

BMI pozwoliło stwierdzić, że 11% ochotników powinno sporo schudnąć, a 41% w pewnym zakresie. Gdy wzięto z kolei pod uwagę obwód talii, okazało się, że 25% powinno mocno popracować nad swoją wagą, a 36% w pewnym stopniu. W przypadku ogólnego otłuszczenia ciała wskaźniki te wynosiły, odpowiednio, 29 i 48%. Dla BFMI sięgnęły one z kolei 21 oraz 54%.

Jak widać, posłużenie się kryteriami otłuszczenia, a nie masy ciała pozwala wyłonić większy odsetek osób, które jeśli nie chcą zachorować, muszą zmienić styl życia.

Włosi podkreślają, że w przyszłości należy przeprowadzić badania większych grup ludzi, którym zalecono zarzucenie starych nawyków i wprowadzenie nowego reżimu, ponieważ pozwoliłoby to określić, jaki wskaźnik otłuszczenia jest znaczący z klinicznego punktu widzenia.

Anna Błońska
źródło: Reuter
kopalniawiedzy.pl

4 Komentarze »

 1. kaja said

  Zgadzam się, że wazniejsze jest otłuszczenie. Dlatego warto pomysleć o zakupie karnetu na siłownię i L-karnitynie Direct, która pomoże zmienić tłuszczyk w energię 🙂

 2. Amanda KING, Toruń said

  SKÓRA TWARZY; gładka, bez ZMARSZCZEK i złogów TŁUSZCZU, tak !!
  33. TEMAT.
  ODTŁUSZCZENIE skóry TWARZY, to warunek, żeby była GŁADKA, to FAKT.

  Aby każda z KOBIET miała gładką skórę twarzy, to zwyczajnie pod nią tj. skórą tejże naszej twarzy, nie powinno być żadnego tłuszczu. Jak tego dokonać ?
  Po prostu NIE należy spożywać w swoim dziennym MENU tzw. __WYSOKICH węglowodanów, po spożyciu których, nasza trzustka wydziela odpowiednio dużo insuliny, a nadmiar tych wysokich węglowodanów,
  ODKŁADA jako trójglicerydy w tkance tłuszczowej, czyli jako tłuszcz.
  Gdy spożywamy zbyt DUŻO tłuszczu, mówię tylko o tłuszczu nie o węglowodanach, to wchłania się on tj. tłuszcz w jelicie cienkim każdego z nas i jest przez organizm ODKŁADANY blisko naszego LABORATORIUM czyli wątroby np. okolice pępka, pośladki, uda.

  Z kolei TŁUSZCZ ; będący wynikiem przekształcenia się nadmiaru ___WYSOKICH węglowodanów;
  w trójglicerydy tj. w tłuszcze, jest wynikiem tego bardziej dla organizmu skomplikowanego procesu i jako trudniejszy do odzysku glukozy, w następstwie również procesu TRUDNIEJSZEGO, jest traktowany przez organizm jako materiał energetyczny zapasowy i zapomniany.
  Te właśnie tłuszcze z __WYSOKICH węglowodanów, tj. od 26,01% wzrostu, odkładają się w górnych partiach ciała, również na twarzy np. młode osoby przerażająco chude typ anorektyczki, a z FAŁDAMI tłuszczu na twarzy.

  Dbając o gładkość naszej skóry twarzy, przy oczywiście biologicznie prawidłowym odżywieniu, powinnyśmy spożywać mało tłuszczu i tzw. __NISKIE węglowodany, tj. do 26% wzrostu; a WYSOKIE węglowodany, wykluczamy z naszej diety. Jest to łatwe i skuteczne, zwyczajnie działa.

  Przepis wypieku Chleba typu KR-IRL zamieszczony jest na stronie internetowej;
  __Skrót adresu strony w Internecie_______: MAGDALIRL

 3. Pewnie, że otłuszczenie jest ważniejsze. Dużo ludzi bierze pod uwagę wagę ciała, a tak naprawdę niektórzy genetycznie będą dużo ważyć i dobrze wyglądać. Inni pomimo niskiej wagi będą otłuszczeni i niezadowoleni ze swojego wyglądu.

 4. Zara said

  Finally, replace the bag and clean or replace the
  now dirty exhaust filter. And while they are extremely
  efficient machines that clean large areas in record time, they are also easy
  to operate for that spilled ashtray or other debris
  that needs to be picked up quickly. It is also important that you should consider its form.

RSS feed for comments on this post · TrackBack URI

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: